Güvenli ve Verimli
Doğal Gaz Kullanımı

Güvenli ve Verimli
Doğal Gaz Kullanımı

Güvenli Doğal Gaz Kullanımı

1

ikmib_logo-1.png

Bacalı cihazlarınıza ait bağlantı parçalarının, bacaya ve cihaza bağlandığı noktalarda sızdırma yapıp yapmadığını yetkili firmalara kontrol ettirin.

2

ikmib_logo-1.png

Bacalı cihazların bulunduğu odalarda uyumayın.

3

ikmib_logo-1.png

Bacalı cihaz kullanmanız halinde mutlaka karbonmonoksit alarm cihazı bulundurun ve çalıştığından emin olun.

4

ikmib_logo-1.png

Doğal gaz tesisatlarınıza Kayserigaz'ın onayı olmadan, proje dışı herhangi bir müdahalede bulunmayın. Cihaz ilavesi ya da cihaz yeri değişikliği yapmayın.

5

ikmib_logo-1.png

Doğal gaz tesisatı ile ilgili tüm işlemlerinizi yalnızca Kayserigaz'dan yetki almış sertifikalı firmalara yaptırın. Sertifikalı firmalar listesine www.kayserigaz.com adresinden ulaşabilirsiniz.

6

ikmib_logo-1.png

Bacalı cihazlarınız ile aspiratörlerinizi aynı bacaya bağlamayın. Her cihazın baca bağlantısının ayrı olduğundan emin olun.

7

ikmib_logo-1.png

Hermetik olmayan bacalı cihazlarınızı baca yerine doğrudan bina duvarından dışarıya vermeyin.

8

ikmib_logo-1.png

Bacalarınızın bakımını ve temizliğini periyodik olarak her yıl yaptırın. Böylece bacanın çekiş gücünün azalması ve atık gazın konuta yayılması tehlikesinin önüne geçin.

9

ikmib_logo-1.png

Tesisatınızın bakımını periyodik olarak her yıl, mutlaka sertifikalı firmalar aracılığıyla yaptırın.

10

ikmib_logo-1.png

Cihazlarınızın, gaz bağlantı noktası ile olan bağlantı parçalarının sızdırma yapıp yapmadığını şüphe duymanız halinde mutlaka kontrol ettirin.

11

ikmib_logo-1.png

Doğal gazla çalışan cihazlarınızın bakımını periyodik olarak her yıl cihazınızın yetkili servisine yaptırın. Bacalı cihazların baca sensörünün çalışıp çalışmadığını yetkili servise mutlaka kontrol ettirin

12

ikmib_logo-1.png

Karbonmonoksit ve gaz alarm cihazlarınızı pil ve sensör ömründen dolayı belirli periyotlarda kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin.

13

ikmib_logo-1.png

Hermetik tipi cihazlarınızın, baca bağlantısının cihaza bağlı olup olmadığını ve baca ile cihaz bağlantı noktalarında gevşeme kaynaklı sızdırma yapıp yapmadığını düzenli olarak kontrol ettirin.

14

ikmib_logo-1.png

Ortama taze hava girmesini sağlayan ve olası bir kaçak durumunda atık gazın dağılması için havalandırma menfezlerinizi kesinlikle kapatmayın veya iptal etmeyin.

15

ikmib_logo-1.png

Doğal gaz yakıcı cihazı alırken ürünün emniyetli ve güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini gösteren "CE belgesi" olmasına dikkat edin.

16

ikmib_logo-1.png

Lodosta baca gazı sızıntısına dikkat edin, menfezinizin açık olduğundan emin olun, bacalı cihazın bulunduğu ortamda uyumayın ve cihazı çalıştırmanın riskli olduğunu unutmayın.

17

ikmib_logo-1.png

Yeni bir eve taşındığınızda abonelik sözleşmesinin isminize düzenlenmesi gerekir. Bunun yasal bir zorunluluk olduğunu unutmayın.

18

ikmib_logo-1.png

Tuğla, beton vb. malzemeden yapılmış ve “CE belgesi” olmayan doğal gaz bacalarının mevzuata göre yenilenmesi gerekmektedir.

Verimli Kullanım

Binalarda yalıtım ile faturalarda iklim koşullarına bağlı olarak yüzde 50 civarında tasarruf sağlanabilir. Merkezi sistemlerde kullanılan pay ölçer ile harcanan kadar fatura ödenir ve böylelikle yüzde 30’a kadar tasarruf sağlanabilir.

Kombinizi 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayarak yakıt tüketiminde yüzde 6 tasarruf sağlayabilirsiniz. Radyatörlerin ısı akışına engel olmayacak şekilde kullanılan ev eşyaları, meydana gelebilecek ısı kaybını önlerken, örtülen radyatörler, yakıt tüketiminde yüzde 15’e varan oranlarda artışa neden olabilir.

Isınma
 • Radyatörlerin arkasına ısı levhası koyun. Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile kapatmayın. Radyatörler örtülürse yakıt tüketimi yüzde 15 artar.
 • İdeal oda sıcaklığı 20 ila 22 derece arasındadır. Odalarda termostat kullanarak dereceyi kontrol altına alın. Termostat kullanmıyorsanız ısı ayarlamalı vanaları tercih edin. Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız kapatın.
 • Pencerelerinizde çift cam kullanın veya pencere kenarlarındaki boşlukları bunun için üretilen süngerler ile kaplayın. Can ve mal güvenliği için menfezi kapatmayın.
 • Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatın.
 • Konutlarda ısıtılmayan bölümlere açılan kapıları (hol, banyo, tuvalet vb.) sadece kullanılacağı zaman ve kısa süreli açık tutun.
 • Kombileri, kısa süreli açıp kapatmayın. Kombiler kullandığı yakıtın büyük bölümünü ilk 30 dakika içinde suyu ısıtmak için kullanır. Bu nedenle düşük sıcaklıkta sürekli olarak kullanılan kombiler daha az yakıt tüketir.
 • Isıtıcı cihazlarınızın bakımlarını yetkili servislere düzenli olarak yaptırın ve filtreleri düzenli olarak temizletin.
 • Baca çekişi iyi olmayan eskimiş bacaların, standarda uygun paslanmaz çelik bacalarla değiştirilmesi, cihazınızın verimini arttırır. Bu da daha ucuza ısınmanıza katkı sağlar.

Sıcak Su
 • Sıcak su termostatınızı 50°C’ye ayarlayın. Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getirin, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatın. Evden kısa süreli ayrılacaksanız dereceyi en düşük seviyeye getirin.
 • Sıcak su boruları yerden ve duvar diplerinden geçtiğinden suyun soğumasına neden olur. Boruları izole ettirerek bunun önüne geçebilirsiniz.
 • Su tasarruflu duş başlıkları kullanın. Sızdıran muslukları tamir ettirin.
 • Bulaşıkları elde yıkıyorsanız durulamayı mümkün olduğunca soğuk suyla yapın. Makinede yıkıyorsanız makineyi tamamen doldurmaya özen gösterin.
 • Elektrik kesildiğinde kombinizi kapatın.

İzolasyon

Binalardaki ısı kayıplarının dağılımı şu şekildedir: Dış duvardan kaçan ısı miktarı yüzde 30; çatıdan kaçan ısı miktarı yüzde 7; pencerelerden kaçan ısı miktarı yüzde 40; kapı ve havalandırmalar sebebi ile oluşan ısı kayıpları yüzde 17; döşeme ve tabandan oluşan ısı kayıpları ise yüzde 6’dır.

 • Binanıza ısı yalıtımı yaparak, binadan dışarıya olan ısı kaybını azaltabilirsiniz. Böylelikle ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azaltılmış olur. Bu azalma miktarı, iklim koşullarına da bağlı olarak yüzde 50-70 oranındadır. Bu da doğal gaz faturalarının yüzde 50-70 düşük gelmesi demektir. Isı yalıtım önlemleri, binanın toplam inşaat maliyetinin en fazla yüzde 3’ünü tutar.
 • Hermetik kombinizi kapalı balkonlarda kullanırken havalandırma menfezlerini açık bırakın.
 • Hermetik kombinizi açık balkonlarda kullanırken mutlaka koruyucu bir dolap içerisinde muhafaza edin.
 • Yılda bir defa yetkili baca firmaları tarafından bacalarınızı temizletin.
 • Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih edin. Konutlardaki tüm ısı kaybının yüzde 25’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayın.

Pişirme
 • Yemek pişerken fırının veya tencerenin kapağını sık sık açmayın. Yemeğin pişme süresini ve sıcaklık talimatlarını göz önünde bulundurun.
 • Ocağı ve fırını ısınma amaçlı kullanmayın.
 • Fırınınızda ön ısıtma yapmayın.
 • Düdüklü tencere kullanmayı tercih edin.
24 Saat Güvenliğiniz için 187 Doğal Gaz Acil
Gaz kokusu hissettiğinizde yapmanız gerekenler;

Kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırın.
Sigara, kibrit, çakmak gibi açık alev kaynaklarını kullanmayın.
Lamba ve diğer elektrikli cihazları açmayın, kapamayın veya fişten çekmeyin.
Kapı zilini kullanmayın ve kullandırmayın.
Kıvılcım çıkarabileceği için telefonunuzu kullanmayın.
Doğal gaz ile çalışan cihazların ve sayacınızın vanasını kapatın.
Gaz kokusu olan ortamı herkesin boşaltmasını sağlayın.
Komsunuzdan veya evinizin dışından 187 Doğal Gaz Acil Hattı’nı arayın.
Koku bodrumdan geliyorsa bodruma inmeyin.
Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayın.
Doğal gazlı cihazınızın yakınında hafif gaz kokusu hissederseniz cihaz vanasını kapatın ve cihazınızın yetkili servisini arayın.

Güvenli ve Verimli Doğal Gaz Kullanım Rehberi indirmek için tıklayınız.

10 Adımda Güvenli ve Verimli Doğal Gaz Kullanımı için tıklayınız.