logo.jpg

Kayserigaz'dan Abonelerine Kış Öncesi Uyarılar

Kayserigaz, kış ayları yaklaşırken abonelerine güvenli ve konforlu doğal gaz kullanımı için uyarılarda bulundu.

​Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye’nin iştiraki Kayserigaz, abonelerinin güvenli ve konforlu bir kış mevsimi geçirmeleri için yapılması gerekenlere dikkat çekti. Soğuklar başlamadan doğal gaz tesisatlarının bakımlarının yetkili firmalara mutlaka yaptırılması gerektiğinin belirtildiği Kayserigaz açıklamasında, abonelere özellikle lodoslu havalarda baca gazı sızıntısına dikkat etmeleri, havalandırma menfezlerini mutlaka açık tutmaları ve bacalı cihazın bulunduğu ortamda uyumamaları yönünde hatırlatmalar yapıldı. Doğal gaz tesisatlarına Kayserigaz’ın onayı olmadan, proje dışı herhangi bir müdahalede bulunulmaması gerektiğinin altı çizildi. Baca ve tesisatların yıllık bakımlarının sertifikalı firmalara yaptırılmasının önemi vurgulandı.  

Tesisat bakımı yaptıran abonelerin, cihazın doğal gaz ve baca bağlantı parçalarının sızdırma yapıp yapmadığını ve baca sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmesi büyük önem taşıyor. Hermetik olmayan bacalı cihazların doğrudan bina duvarından dışarıya değil, mutlaka bacaya verilmesi, aynı zamanda bacalı cihaz ile aspiratörlerin aynı bacaya bağlanmadığından emin olunması gerekiyor. Açıklamada, bacalı cihaz kullanan abonelere karbonmonoksit alarm cihazı bulundurmaları ve cihazın pil ömrünü sık sık kontrol etmeleri de öneriliyor. 

Kayserigaz, yeni abonelere alacakları doğal gaz yakıcı cihazın emniyetli ve güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini gösteren ‘CE belgesi’ olmasına dikkat etmeleri gerektiğini hatırlattı. Tuğla, beton vb. malzemeden yapılmış ve CE belgesi olmayan doğal gaz bacalarının ise mevzuata göre yenilenmesi gerektiği belirtildi. Yeni bir eve taşınan kullanıcıların gaz kullanım sözleşmesini üzerlerine almalarının önemi vurgulanarak, bunun yasal bir zorunluluk olduğunun altı çizildi.

Acil durumda 187 Doğal Gaz Acil Hattı aranmalı

Kayserigaz’dan yapılan açıklamada, bir gaz kokusu hissedildiğinde yapılması gerekenlerle ilgili de şu bilgilere yer verildi:

• Gaz kokusu hissettiğinizde çakmak ve kibrit yakmayın, lamba ve diğer elektrikli cihazları açmayın.

• Doğal gaz ile çalışan cihazların ve sayacınızın vanasını kapatın.

• Kıvılcım çıkarabileceği için kapı zili ve telefon kullanmayın. 

• Gaz kokusu olan yerde bulunan kişileri ortamdan uzaklaştırın.

• Evinizin veya iş yerinizin dışından 187 Doğal Gaz Acil Hattı’nı arayın.